1. /
  2. Rady
  3. /
  4. Bezpečnost
  5. /
  6. Jak zvolit spolehlivý zámek
montaz_zamku_komercni_prostory

Kriminální statistiky nejsou uspokojivé. Počet vykradených domácností neklesá. Proto lidé začínají chápat, že přehlížet bezpečí majetku i svých blízkých je hodně špatný nápad.

Až se rozhodnete zvýšit mechanické zabezpečení svého bydliště nebo pracoviště, pak vězte, že polovinu úspěchu tvoří spolehlivé kovové dveře. Ale ani ty vás nezachrání, pokud do nich necháte namontovat chabý «čínský» výrobek.

Dva zámky jsou lepší než jeden

Většina domácnosti a komerčních objektů je vybavena jedním obyčejným zámkem, ale odborníci doporučují montáž přídavného zámku vyšší bezpečnostní třídy. Významně tak posílíte odolnost dveří vůči vloupání.

Navýšení počtu upevňujících bodů také zvýši bezpečnost v případě pokusu o vloupání pomocí páčidla. Zatímco dřevěné dveře se snadno rozbíjí, dostat se k zadlabacímu zámku v kovových dveřích je velice obtížné.

Důležitá je také konstrukce zámku. Například některé zadlabací zámky mají kalený hák, který zabraňuje překonání.

Zlatý klíč

Překonání dveří je náročná a často hlučná záležitost. Někteří lupiči volí jinou cestu. V době nepřítomnosti člověka, například v šatně, kopírují klíč, a pak už jen sledují oběť až ke dveřím. Prokázat vloupání je pak téměř nemožné. Proto volte vložky vyráběné spolehlivými a známými společnostmi. Obvykle totíž jejich klíče nejdou kopírovat i na tom nejlepším stroji a pro objednání kopie je třeba poslat požadavek přímo výrobci. Na jednu stranu je to časově náročné, ale dá to jistotu, že se k vám domů jen tak nikdo nedostane.

Robustní zámek neznamená bezpečný

Jak poznamenává odborník, mnozí zákaznící si myslí, že robustně vypadající zámek s větším množstvím závor je bezpečnější. Je to častý omyl. Kvalitu zámku určuje především mechanismus a kvalita materiálu, ze kterého je vyroben. V obchodě snadno narazíte na «seriozně» vypadající zámek, ale když ho vezmete do ruky, zjistíte, že téměř nic neváží. Takové zboží hned zahoďtě.

Jaký zámek se dá označit za nejbezpečnější, resp. za nejhůře překonatelný? Jediný zámek, který se nedá překonat nenásilnou metodou, je ten s magnetickou cylindrickou vložkou (například MCS od EVVA). Klíč s magnety nejde zkopírovat, vložku nelze otevřít šperháky ani překonat metodami, jako je bumping. Patří do nejvyšší bezpečnostní třídy dostupné na českém trhu. Pro obyčejnou domácnost však postačí jednodušší varianta. Pokud si nevíte rady, konzultujte se zámkařem svou situaci, a ten vám doporučí nejoptomálnější poměr kvality a ceny.

Na závěr

Dnes se nedá koupit levný a bezpečný zámek. Sen o německé kvalitě a čínské ceně často odrazuje lidí od investice do vlastního bezpečí. Ve většině případu se to vymstí a dříve či pozdějí každému dojde, že k šetření peněz je lepší volit méně choulostivé a citlivé oblasti života.

UŽITEČNÉ ČLÁNKY

Jak otevřít zabouchnuté dveře

Jak otevřít zabouchnuté dveře

Jak na otevření zabouchnutých dveříbyty, rodinné domy, kanceláře, vozidla ✔bez zbytečné destrukce     ✔řešení v den zavolání     ✔volba postupu na...

read more
Bezpečnostní třídy zámků

Bezpečnostní třídy zámků

Už to tak je - vše, co považujeme za dobré, hodnotíme jako prvotřídní. V zámkařství je ale vše zcela naopak. Podle platných norem zámky...

read more