1. /
  2. Rady
  3. /
  4. Bezpečnost
  5. /
  6. Tyto chyby dělá téměř...

Žijeme v rušné době. Finanční a politická situace se čím dál víc rozžhavuje a společnost se kriminalizuje. Počet vloupání stoupá, ale není nikdo, kdo by lidi naučil, jak zvýšit vlastní bezpečí a ochránit rodinu i majetek. Některé chyby dělá téměř každý, při tom lze jim snadno předejít. Podíváme se na ty nejrozšířenější prohřešky, které ohrožují vaše bezpečí.
Problém 1: Vchodové dveře a zámky v bytových či panelových domech jsou vystavovány obrovské zátěži. Používá je několik desítek lidí vícekrát za den a ne vždy šetrně a správně.  Navíc jen málokdo vchodové dveře zamyká. Maximálně v noci, ale přes den do domu může vniknout kdokoli.

Řešení: Nejlepší řešení pro vchodové dveře do bytových a panelových domů jsou plné dveře se samozamykacím zámkem od spolehlivého výrobce a automatický zavírač, který zajistí, že se dveře skutečně dovřou. Ideálně je zapomenout na skleněné dveře. Volit design na úkor bezpečí není rozumné. Když už trváte na skle, pak povinně musí být opatřeno bezpečnostní folií.

Vchodové dveře pro bytové a panelové domy - sklo je špatné řešení.
Vícebodé zamýkání zabraňuje pružení a dveře tak nelze vypáčit.
Dvojnásobné dveře. Vnější mohou být obyčejné, ale vnitřní musí být bezpečnostní s vícebodým zamýkáním.
Problém 2: Vchodové dveře do rodinného domu jsou trochu jiný případ. Z praxe víme, že lidé většinou mají dvoje dveře rozdělené předsíní, kde se nechávají boty. Venkovní dveře jsou zpravidla bezpečnostní, ale nevalné kvality (čínské nebo polské výroby, atypické, a proto zlevněné). Druhé dveře obvykle mají nižší bezpečnostní třídu, někdy jsou i obyčejné mezipokojové. V takové situaci zloděj má skvělou příležitost vyhlídnout si váš dům a hned se připravit na druh překážky, kterou bude zdolávat.

Řešení: Udělejte to naopak a použijte méně zabezpečené dveře jako venkovní. Do samotného domu by měly vpouštět bezpečnostní dveře s vícebodovým zamykáním, které zabraňuje pružení dveří, a tedy i jejich vypáčení. Zámek může být i samozamykací. (Pokud jste roztržitá osoba a často se vám zaklapují dveře, tato varianta není vhodná.) Tento systém dvojích jednokřídlových dveří funguje následně: zloděj se připraví na překonání jednodušší překážky, ale uvnitř narazí na velmi obtížně zdolatelné dveře a od svého záměru upustí z důvodu časové tísně. Jako nekonvenčí varianta řešení jsou dveře dvojnásobné (viz obrázek).

Problém 3: Pokud vchodové dveře do rodinného domu jsou jedny, v žádném případě nesmí být skleněné. Rodinné domy s takovými dveřmi si přímo koledují o vykradení.

Řešení: Zvolte plné bezpečnostní dveře a zámky s vícebodovým zamykáním.

Prosklené vchodové dveře jsou nejhorším řešením pro rodinný dům.
Pomáháte zlodejů, když necháváte dveře nezamčené
Problém 4: Nezamykáte si dveře, pokud jste doma. Vzhledem k tomu, že se zloději poměrně snadno dostávají do bytových domů, ohrožujete se takovým chováním více, něž tušíte. Ze zkušeností víme, že spousta zlodějů jen tak chodí po domech a bytech a zkouší, zda nenarazí na nezamčené dveře. Velmi často tak vykrádají domácnosti v noci, zatímco majitelé spí, i za bílého dne. Během chvilky otevřou nezajištěné dveře a popadnou odložené na chodbě kabelky, klíče a vše, co tam většinou bezohledně necháváme.

Řešení: Vždy zamykejte dveře, i když jste doma. Neodkládejte v předsíni cenné věci, peníze, klíče, doklady apod.

Problém 5: Necháváte okna na ventilaci. Je to chyba, která vás může stát hodně. Taková překážka je snadno překonatelná a zloděj vejde do vašeho obydlí oknem jako dokořán otevřenými dveřmi. Pokud chcete nějakou ventilaci, pak pouze mikro.

Řešení: Nikdy nenechávejte pootevřená okna, pokud doma nikdo není. Pořizujte si kliky s možností fixace, nejlépe na zámek.

Uložit

Uložit

Uložit

zámek na okno
Problém 6: Máte francouzká okna v přízemí? Musíte si dávat velký pozor. Okna se většinou dodávají se základními zámky a developeři šetří, kde se dá, proto bezpečná okna bez příplatku nedostanete. Francouzské okno v přízemí je přímo pozvánkou dovnitř.

Řešení: Když nás volají na opravu po vloupání, vždy vysvětlujeme, že nejlepší je pořídít si na francouzská okna bezpečnostní zámek (viz obrázky) a folii. Dobrým, ale nákladným řešením jsou venkovní bezpečnostní rolety.

Francouzská okna v přízemí vypadají krásně, ale pozor zabezpečení!
Obyčejný okenní zámek. Takové okno lze odtáhnoud od zárubně a vloupat se do domu či bytu.
Bezpečnostní zámek na okno. Speciální hříbek zabraňuje odtažení křídla od zárubně.
Problém 7: Nemusí vám ukrást klíče, aby vyrobili duplikát. Dostupnost 3D tisku rapidně zvyšuje míru nebezpečí. Stačí nechat klíče na stolku u šálku kávy, a za pár dní máte vykradený byt. Není to sci-fi, ale smutná realita. Stačí klíč vyfotografovat, zpracovat na počítači a vytisknout na 3D tiskárně. Dokáže to i zkušenější zámkař.

Řešení: Nikdy a za žádných okolností nenechávejte svoje klíče bez dozoru, ani je nepokládejte tak, aby je někdo mohl vidět, fotit nebo udělat otisk.

3D tiskárnu lze zneužit za účelem vloupání
Porovnání provedení levného hliníkového bubínku a kvalitního mosazného.
Problém 8: Koupit si zámek v Hornbachu klidně můžete. Právě takové zámky a vložky jdou nejsnadněji překonat. Bohužel dovoz z Číny a chamtivost prodejců dělají své a nic netušící lidé kupují nekvalitní zboží. To pak nedokáže řádně plnit svůj účel – chránit. Označení bezpečnostní třídy také nic nezaručuje. Některé vložky 3. bezpečnostní třídy lze překonat během minutky, jiné vyžadují až 15 minut. Je to obrovský rozdíl, který nezkušený člověk na oko nepozná. Zjistí to, až když bude pozdě. Navíc, pokud nezvládnete montáž, poctivý zámkař vám s tím nepomůže.

Řešení: Neseme odpovědnost za svou práci, a proto nikdy nedoporučujeme ani nemontujeme mechanismy, o kterých víme, že nejsou bezpečné a spolehlivé. Pokud se nevyznáte v mechanických zábranách, nechte se poradit od zkušeného zámkaře. Doporučí vám několik variant v různých cenových kategoriích. Většina opravdu spolehlivých zámků a vložek není volně dostupná a v obyčejných obchodech je nemusíte koupit.

Problém 9: Neřešíte zabezpečení dveří komplexně. Chybou je namontovat dobrý zámek na nekvalitní dveře, nebo naopak opatřovat vysoce bezpečnostní dveře levnými zámky. Je to jako louskat ořechy mikroskopem.

Řešení: Mechanické zabezpečení je komplexní záležitost. Musíte splnit minimálně tři body, aby to opravdu fungovalo:

  1. Kvalitní bezpečnostní dveře.
  2. Spolehlivý zámek a bezpečnostní vložka, které vám nejlépe poradí zámkař (nemusí být nejdražší).
  3. Bezpečnostní kování.

Mechanické zabezpečení zatím není překonáno žádným jiným systémem. Nevyrovná se mu ani kamerové, ani elektronické, která jsou nestabilní, závislá na vnějších zdrojích, jsou náchylná k selháním a velmi drahé na opravu.

Toť vše. Doufáme, že investice do bezpečí a pohodlí vám přijde jako dost rozumná.

Zpět k výpisu článků

Mechanické zabezpečení je komplexní záležitost.

UŽITEČNÉ ČLÁNKY

Jak otevřít zabouchnuté dveře

Jak otevřít zabouchnuté dveře

Jak na otevření zabouchnutých dveříbyty, rodinné domy, kanceláře, vozidla ✔bez zbytečné destrukce     ✔řešení v den zavolání     ✔volba postupu na...

read more
Bezpečnostní třídy zámků

Bezpečnostní třídy zámků

Už to tak je - vše, co považujeme za dobré, hodnotíme jako prvotřídní. V zámkařství je ale vše zcela naopak. Podle platných norem zámky...

read more
Jak zvolit spolehlivý zámek

Jak zvolit spolehlivý zámek

Kriminální statistiky nejsou uspokojivé. Počet vykradených domácností neklesá. Proto lidé začínají chápat, že přehlížet bezpečí majetku i...

read more