1. /
  2. Rady
  3. /
  4. Bezpečnost
  5. /
  6. Bezpečnostní třídy zámků

Už to tak je – vše, co považujeme za dobré, hodnotíme jako prvotřídní. V zámkařství je ale vše zcela naopak.

Podle platných norem zámky patřící do první bezpečnostní třídy se hodí leda tak pro dveře na půdu. Celkem existují čtyři třídy, které určují odolnost, spolehlivost, složitost mechanismu a překonatelnost zámků.

Aby zámek získal tu či onou třídu, je podroben zkouškám, po kterých mu bude přidělen odpovídající certifikát. Během zkoušky se zjišťuje druh a množství bezpečnostních prvků, počet cyklů otevření a zavření, které zámek vydrží, a především, jak dlouho může odolávat pokusu o překonání.

zamecnicka pohotovost

Standardy zjišťují odolnost zámku vůči nenásilným způsobům překonání. De facto nepřekonatelné zámky neexistují. Jakékoliv dveře se vždy dají otevřít pomoci frézy nebo vybušniny. Pro lupiče je však důležité otevřít zámek co nenápadněji a nejrychleji. Čím déle zámek odolává manipulativním způsobům překonání, tím větší je šance, že zločinec to vzdá. Každá minuta navíc strávená u dveří oběti je velké riziko chycení při činu.

1. Právě čas potřebný k překonání zámku je určující ukazatel, podle kterého bude výrobku přidělena bezpečnostní třída. Již zmiňovaná první třída zahrnuje zámky tzv. stavební. Nepodrobují se žádným zkouškám a neposkytují žádné zabezpečení.

2. Pro druhou třídu časové minimum překonání tvoří 3 minuty. Tyto zámky jsou určeny pro objekty s nízkou pravděpodobnosti vloupání.

3. Pro třetí třídu limit tvoří 5 minut. Takové zámky se využívají na objektech s mírnou pravděpodobnosti vloupání, jako napříklady bytové jednotky. Mají také ochranu proti vyvrtání a dalším metodám překonání. Hodí se i pro vchodové dveře.

4. Zámek čtvrté třídy by měl odolávat pokusu o překonání po dobu nejméně 10 minut. Představuje vysoký stupěň zabezpečení a může se používat na rizikových objektech. Počítá se s poměrně vysokou profesionalitou a zkušeností zločince, který používá speciální nářadí. V České republice je to de facto nejvyšší dostupná bezpečnostní třída zámků.

Existují také zámky páté a šesté třídy, ale na českém trhu téměř nejsou k dostání. Pro zabezpečení tohoto stupně je lepší použít trezorový zámek.

 

UŽITEČNÉ ČLÁNKY

Jak otevřít zabouchnuté dveře

Jak otevřít zabouchnuté dveře

Jak na otevření zabouchnutých dveříbyty, rodinné domy, kanceláře, vozidla ✔bez zbytečné destrukce     ✔řešení v den zavolání     ✔volba postupu na...

read more
Jak zvolit spolehlivý zámek

Jak zvolit spolehlivý zámek

Kriminální statistiky nejsou uspokojivé. Počet vykradených domácností neklesá. Proto lidé začínají chápat, že přehlížet bezpečí majetku i...

read more