Kriminální statistiky nejsou uspokojivé. Počet vykradených domácností neklesá. Proto lidé začínají chápat, že přehlížet bezpečí majetku i svých blízkých je hodně špatný nápad.

Až se rozhodnete zvýšit mechanické zabezpečení svého bydliště nebo pracovního místa, pak vězte, že polovinu úspěchu tvoří spolehlivé kovové dveře. Ale ani ty nezachrání, pokud do nich necháte namontovat chabý «čínský» výrobek.

Dva zámky jsou lepší než jeden

Všechny zámky můžeme rozdělit na obyčejné s klikou a bezpečnostní. V prvním případě se jedná o zámky, které z jedné strany otevíráme klikou a ze strany druhé klíčem. Zámky z druhé skupiny se otevírají klíčem z obou stran. Pokud zloděj vnikne do prostor oknem, pak se ven nedostane dveřmi.

Většina domácnosti a komerčních objektů je vybavena obyčejnými zámky, ale odborníci doporučují montáž druhého zámku vyšší bezpečnostní třídy. Významně tak posílíte odolnost dveří vůči vloupání.

Navýšení počtu upevňujících bodů také zvýši odolnost v případě pokusu o vloupání pomocí páčidla. Zatímco dřevěné dveře se snadno rozbíjí, dostat se k zadlabacímu zámku v kovových dveřích je velice obtížné.

Důležitá je také konstrukce zámku. Například některé zadlabací zámky mají kalený hák, který zabraňuje jejich překonání.

Zlatý klíč

Překonání dveří je náročná a často hlučná záležitost. Někteří lupiči volí jinou cestu. V době nepřítomnosti člověka, například v šatně, kopírují klíč, a pak už jen sledují oběť až ke dveřím. Prokázat vloupání je pak téměř nemožné. Proto volte vložky vyráběné spolehlivými a známými společnostmi. Obvykle totíž jejich klíče nejdou kopírovat i na tom nejlepším stroji a pro objednání kopie je třeba poslat požadavek přímo výrobci. Na jednu stranu je to časově náročné, ale dá to jistotu, že se k vám domů jen tak nikdo nedostane.

Robustní zámek neznamená bezpečný

Jak poznamenává odborník, mnozí zákaznící si myslí, že robustně vypadající zámek s větším množstvím závor je bezpečnější. Je to častý omyl. Kvalitu zámku určuje především mechanismus a kvalita materiálu, ze kterého je vyroben. V obchodě snadno narazíte na «seriozně» vypadající zámek, ale když ho vezmete do ruky, zjistíte, že téměř nic neváží. Takové zboží hned zahoďtě.

Jaký zámek se dá označit za nejbezpečnější, resp. za nejhůře překonatelný? Jediný, který se nedá překonat nenásilnou metodou, je s magnetickou cylindrickou vložkou (například MCS od EVVA). V tomto případě ejde zkopírovat klíč, nejde otevřít šperháky ani metodami jako je bumping. Patří do nejvyšší bezpečnostní třídy. Pro obyčejnou domácnost ale postačí jednodušší varianta. Pokud si nevíte rady, konzultujte se zámkařem svou situaci a ten Vám doporučí nejoptomálnější poměr kvality a ceny.

Na závěr

Dnes se nedá koupit levný a bezpečný zámek. Sen o německé kvalitě a čínské ceně často odrazuje lidí od investice do vlastního bezpečí. Ve většině případu se to vymstí a dříve či pozdějí každému dojde, že k šetření peněz je lepší volit méně choulostivé a citlivé oblasti života.